Gümnasistid Eesti Vabariigi 102. aastapäeva õppepäeval KUMUs
10KK klass
Teisipäeval, 18. veebruaril käisid meie kooli 10. ja 11. klassi gümnasistid koos õpetaja Kairi Saluga KUMUs. Toimus Eesti Mälu Instituudi korraldatud noorte õppepäev teemal "Eesti koht ja roll suures maailmas", mis oli pühendatud Eesti Vabariigi 102. aastapäevale.

Üritus algas kerge tervitusampsuga, pärast mida suunduti auditooriumisse. Seejärel pidas Eesti Mälu Instituudi teavituse ja koostöö valdkonna juht Sergei Metlev sissejuhatava avakõne ja üheskoos lauldi Eesti hümni. Lisaks vaadati ka ajaloolise tagapõhjaga videoklippi Patarei vanglast ja räägiti selle hoonega seotud tulevikuplaanidest.

Peale pidulikku sissejuhatavat osa kutsuti gümnaasiumiõpilaste ette Välispoliitika Instituudi nooremteadur Piret Kuusik, poliitikavaatleja ja Meta Advisory kommunikatsioonibüroo partner Andreas Kaju ning endine ÜRO noordelegaat ja õpetaja Kätlin Kuldmaa. Algas arutelu, mille läbiv teema oli Eesti koht ja roll maailmas. Kõigepealt räägiti riikidevahelisest koostööst ja selle toimimiseks vajalikust tegevusest. Põgusalt peatuti ka Eesti Vabariigi loomise temaatikal. Eriti toonitati arutelu käigus Eesti geopoliitilist asukohta ja sellega seoses kaitsevõimekuse olulisust just väikeriigi puhul. Jäi kõlama, et Eesti ei saa lootma jääda vaid liitlastele, sest meid kaitseb ka rahvusvaheline õigus ja loomulikult peab riigil olema ka enda kaitsevalmidus. Välispoliitikast rääkides rõhutati, et riigi sõnum maailmale peab alati olema üheseltmõistetav ja selge. Samuti toodi välja ka mõned viimase kümne aasta jooksul toimunud rahvusvahelise mastaabiga muutused ja sündmused, näiteks Krimmi poolsaare annekteerimine ja Brexit. Kui oli aeg küsida küsimusi, siis ühe küsimuse vastusena arutleti pikemalt erinevate veendumustega riigijuhtide ja nende mõju üle maailmas. Arutelu andis noortele selgema pildi maailma poliitilisest toimimisest ja sellest mis osa on selles Eestil.

Päev jätkus digitaalse viktoriiniga, kus õpilased said ühiskonnateemadel oma teadmised proovile panna, parimaid autasustati. Päeva esimene pool lõpetati mõnusa lõuna- ja puhkepausiga. Seejärel suunduti kaardi ja vihjete abil Kadriorgu ja selle ümbrusesse orienteeruma. Võistluse sihtpunktid olid seotud Eesti lähiajalooga. Tulemused tehti teatavaks KUMU auditooriumis, kus kõigile jagati diplomid ja enim punkte kogunud võistkonnad said ka auhinnad.

Tõenäoliselt pani üritus gümnasistid mõtlema tänapäeval aktuaalsete probleemide üle ja aitas mõista maailmas toimuvaid poliitilisi sündmusi laiemalt.

Inger Kõiv

10KK õpilane

18. veebruari õppepäev Kumus oli noortele väga õpetlik ning ka huvitav. Õpilastele toimus arutelu teemal Eesti koht maailmas, kus rahvusvaheline õigus kõigub. Tähelepanelikult kuulati Andreas Kaju ja Piret Kuusiku mõtteid sel teemal. Pärast järgnes Eesti-teemaline Kahoot, kust ka kõik meie õpilased osa võtsid ja tublimad jäid esimese 20 sisse 130 noorest.

Meie tublisid gümnasiste ootas pärast arutelu lõuna ning pärast kõhu täis söömist tuli minna Kadriorgu orienteeruma – üles tuli otsida 20 tähtsat ajalooga seotud  punkti ja sellega said meie õpilased väga tublisti hakkama. Selle tõestuseks on ka saadud tänukirjad ning alates maist 2020 ka priipääse Patarei vangla-muuseumisse. Kokkuvõttes võin öelda, et meie õpilased olid väga usinad ja osalesid hea meelega kõikides ülesannetes ning pidasid pika päeva KUMUs vastu.

Kairi Salu

10KK klassijuhataja