Gümnasistid Vene Teatris ühiskülastusel
11.02.2020
Pühapäeval, 9. veebruaril käisid meie gümnaasiumi 10.-12. klassi vene keele rühmade õpilased Vene Teatris vaatamas Andrus Kivirähki näidendit „Eesti matus“ (venekeelses tõlkes „Matus eesti moodi“).

Eesti Draamateatris esietendus „Eesti matus“ juba 2002. aasta juunis. Seitsmeteistkümne ja poole aasta jooksul on näidendit käinud vaatamas umbes 100 000 inimest. Meie õpilaste hulgas oli näidend aga vähe tuntud, sestap oli „Eesti matuse“ sisust ja problemaatikast enne Vene Teatrisse minekut juttu 10.-11. klasside emakeele- ja kultuurilootundides.

Näidendi temaatika on aktuaalne: inimestel on üha vähem aega pereliikmete ja sugulastega suhtlemiseks. Meil pole aega kokku saada vanemate ja vanavanematega, onude ega tädidega, kuna üks töö ajab teist taga. Näidend tahab vaatajalt küsida, mis saab Eestist siis, kui vanavanemad kaovad, vanemad rabelevad end tööga haigeks ja noored hoiduvad vastutusest, eelistades Eesti  kapsamaale „Aafrika apelsinipuid“.

Õpilastel oli võimalus eestikeelset sünkroontõlget kuulata kõrvaklappidest, kuid nii mõnigi loobus sellest, üritades venekeelsest tekstist oma keeleoskusega aru saada. Vene Teatri lavastus oli rõhuasetustelt Eesti Draamateatri omaga mitmes mõttes erinev. Põnev oli jälgida, kuidas näevad meid, eestlasi, kõrvalt teised.

Omaette elamuseks oli õpilastele Vene Teatri hoone ise. See lätlase Fridrihs Skujinši art deco stiilis projekteeritud ja 1926. aastal valminud esinduslik ehitis oli kuni II maailmasõjani Tallinna esinduskino Gloria Place, Vene Teater alustas siin tegevust 1948. aastal.

Teatriskäigu ajastus polnud juhuslik: sellega alustasid vene keele õpetajad võõrkeelte nädalat. Tuhat tänu Olga Baimussinovale, teatriskäigu korraldamise eest!

Jaan Õispuu,

teatrikülastaja