Reaal- ja loodusharu õppereis
01.10.2019

20. septembri hommikul kell 8 alustasid reaal- ja loodusharu õpilased ja õpetajad traditsioonilist õppereisi, mille olid ette valmistanud õpetajad Airi Nurk, Jonas Lemmik ja Esta Erit. Teele asuti kahe bussiga, üks neist sõitis esmalt Paide lähistel asuvatele Prääma turbaväljadele ja seejärel Põltsamaa lähistel asuvasse Rõstla paekivikarjääri, teise bussi marsruut kulges vastupidi. Lõunasöögiks jõudis kogu seltskond Imavere kõrtsi ja pärast seda jätkus päev Kakerdaja rabas matkamisega.

Õpilastel oli võimalik oma silmaga näha, kuidas toodetakse rabas turvast. Saime näha raba, mis ootas turbatootmiseks ettevalmistamist, seda raba, kus parajasti tootmine käis, ja ka seda, milliseks on loodus kujundanud raba, kus turvast toodeti 25 aastat tagasi. Paekivikarjääris õnnestus ronida suurele ja võimsale sorteerimismasinale ja vaadata karjääri juhikabiinist. Hästi olid näha paekivikihid ning ülevaade tööst karjääris oli kui peopesal. Õpilased said esitada küsimusi meid vastu võtnud mäeinsenerile ja nii mõnelgi tekkis huvi selle eriala vastu.

Imavere kõrtsis saime maitsvat kehakinnitust ning omaette vaatamisväärsuseks oli ka kõrts ise.

Pärast lõunat suundusime bussidega Noku lõkkeplatsi poole, et sealt minna Kakerdaja rabasse. Sõit läbi metsa oli aeglane, sest metsatee ei olnud bussidele nii hästi läbitav kui maantee. Kohale me siiski jõudsime ja rabamatk sai alata. Leidsime ja määrasime mitmeid rabataimi ning traditsiooniline rabajärves ujumine sai ka ära tehtud! Õpilased pidid matka kohta koostama kaardi ja lisama selle juurde rabas tehtud fotosid.

Kogu päeva jooksul oli ilm meid hoidnud: oli ilus päikesepaisteline sügispäev. Tagasiteel bussis saime näha ka tugevat sügisvihma, mis kohati nähtavuse päris olematuks tegi.

Esta Erit

Reaal- ja loodusainete õppetooli juhataja