PAPA JANNSENIST TESTOSTEROONINI: KEELTE JA KULTUURI SUUNA ÕPPEREIS PÄRNUMAALE
23.09.2019

20. septembri hommikul kell 8 alustasid keelte ja kultuuri suuna poolsada gümnasisti ning viis õpetajat õppereisi Pärnumaale, kus kaheks külastusobjektiks olid planeeritud Pärnu linn ja Kurgja talumuuseum. Reisi olid ette valmistanud õpetajad Hilje Maripuu, Jaan Õispuu, Kairi Salu, Olga Baimussinova ja Krista Mahlakõiv.

Teel Pärnusse tutvustas Hilje Maripuu päeva kava ning õpilased jagasid end viielistesse rühmadesse. Jaan Õispuu kõneles nime Pärnu nime päritolust, Pärnust kui meie suvepealinnast ning linna märkimisväärsusest meie kultuuriloos: Pärnuga on seotud esimene Eesti keeleteaduslik ajakiri, esimese täispika eestikeelse näidendi etendamine, Johann Voldemar Jannseni ja ta tütre Lydia ajakirjanduslik tegevus, vanimad mudaravilad jne.

Pärnusse jõudnud, algas õpilastele orienteerumismäng, kus tuli leida linna olulisemad kultuuriobjektid ning end nende juures fotografeerida. Sama tegid ka õpetajad. Lisaks ootas õpilasi Pärnu-teemalise ristsõna. Töölehe ja ristsõna koostas Hilje Maripuu.

Kõigil soovijail jätkus aega ka kohvitamiseks.

Kell 12.30 oodati meid Tartu Ülikooli Pärnu Kolledžis. Poolteist tundi kestnud külastusse mahtusid ringkäik kolledžis ning põhjalik erialade tutvustus koos meie küsimustele vastamisega.

Kell 14.00 võtsime kursi Kurgjale. Teel kõneles Jaan Õispuu Carl Robert Jakobsoni osast Eesti ajaloos ja eesti kultuuris. Muuseumis köitsid meid giidi jutu kõrval muuseumi kass, kanad-kuked, vasikas ja hobused. Muuseumikülastuse lõppedes kiitis giid meie õpilaste huvi ja viisakust.

Pärnus tagasi, jäi aega veel töölehe täitmiseks ja kehakinnituseks. Kell 19.00 algas teatris Endla poola kirjaniku Andrzej Saramonowiczi näidendi „Testosteroon“ etendus. Tükki on teatris mängitud juba üle 11 aasta. Miks nii kaua? Kindlasti pole põhjuseks räige sõnakasutus: paraku elab meie keskel sellise kõnemaneeri ja mõtlemisviisiga mehi.

Kullerkupu Maxima juurde naasis reisirahvas natuke enne südaööd.

Hilje Maripuu, humanitaarainete õppetooli juhataja

Jaan Õispuu, arendusjuht