Reaal- ja loodusharu õpilaste ja õpetajate looduslaager 6.–7. juuni 2019
11.07.2019

6. juuni hommikul ootas Maxima juures laagrisse minekut 51 reaal- ja loodusharu õpilast 10. ja 11. klassist ning neli õpetajat. Traditsiooniline looduslaager algas seekord sõiduga Sagadisse, kus õpilased jaotati 3–4-liikmelistesse rühmadesse ja asuti tööle õpitubades. Esimeses õpitoas õpiti tundma erinevaid taimi ja täideti töölehel ülesandeid, mille vastused peitusid ruumis. Tuli lõhna ja kompimise kaudu kindlaks teha, millega on tegemist. Teine õpituba asus metsamuuseumis. Seal tuli ära tunda erinevaid loomanahku, võrrelda erinevate puude kaalu, leida erinevate metsatööriistade nimetusi jne.

Pärast tubaseid tegevusi sõitsime bussiga Altjale, kus kinnitasime keha ja soovijad said kiikuda. Seejärel mindi matkarajale. Õpilasgrupid said rajale minna iga 3 minuti tagant, et infotahvlite juurde ei tekiks liiga suuri seltskondi. Rajal tuli taas täita töölehti, jälgida ümbrust ja nautida loodust. Tuli leida sinikaid, pohli, kukemarju, sookailu, kanarbikku ja mustikaid, aga ka seeni. Rajale jäi Altja jõgi, teel tuli mõõta olemasolevate vahenditega sildade pikkust ja laiust, kirjutada luuletus ümbritsevast loodusest jms. Matka lõpus arutati koos vastused üle ja iga rühm sai hinnata, kui hästi või halvasti nad küsimustele vastanud olid.

Infotahvlite juures sai uurida Altja küla ajalugu ning rühmades arutati ka inimtegevuse mõju keskkonnale.

Pärast matka viis buss meid Oandusse telkimisplatsile. Järgnes telkide ülespanek, kiiremad käisid ka paisutatud jões ujumas, sest ilm oli väga kuum. Buss lahkus, et järgmisel päeval meile taas järele sõita.

Agaramad lõhkusid puid ja tegid lõkke, et õhtusöögiks vorste grillida ja niisama lõkke ääres istudes juttu vesta. Õpetajad ja mõned segasid kokku salati ja katsid laua, paljud küpsetasid endale ja oma kaaslastele lõkkel vorste. Toit maitses hästi.

Pärast väikest puhkust toimus meeleolukas traditsiooniline mäng „Jookse ja võida“. Iga rühm pidi veeretama täringut. Saadud silmade arv liideti rühma eelmisele arvule ja rühm pidi leidma selle numbriga ülesande ning selle lahendama. Küsimused ja ülesanded numbritega olid paigutatud suurele platside läbisegi. Võitjaks tuli võistkond, kes kõige enne võistluse lõpetas. Oli vaja täringu veeretamise õnne ja häid teadmisi. Seekord oli parim võistkond, kuhu kuulusid 10RL õpilased Kaileen Leis, Kevin Kuldma, Kenar Kukk ja Markus Männik.

Õhtu veedeti ujumas käies, lõkke ääres ja telkides juttu puhudes või lauamänge mängides. Head tuju rikkusid vaid sääsed, keda Eestimaa suvises looduses viibides alati kohtab, ja mitte vähe.

Hommik algas nii mõnelegi jooksuringiga ja ujumisega, seejärel söödi hommikust. Pärast telkide kokkupanekut läksime Oandu looduskeskuse juurde, kus vaatasime filmi ja kuulasime matkajuhtide juttu. Teiselgi päeval ootas ees matk Oandu looduskeskuse juurest Altjale. Rada oli väga ilus: üles ja alla looklev rada, suured sõnajalad jõe ääres ja erinevad metsatüübid, kopratamm ja langetatud puud, ilus mererand, kus otsiti erinevaid karpe ning täideti ristsõna.

Pärast matka ootas meid ees kohaliku perenaise keedetud maitsev supp ja ülimaitsev rabarberikook.

Neile, kes mingi tegevusega rohkem silma olid paistnud või võistluses parimatele kohtadele tulid, jagasid õpetajad tänukirju. Ka abivalmis ja rõõmsameelne bussijuht oli ära teeninud tänu. Ja oligi kõik! Asusime teele kodu poole. Meeldiv oli, et bussijuht meie õpilasi ja õpetajaid väga kiitis. Ja meie, õpetajad, oleme ka oma õpilastega väga rahul.

Järgmise laagrini!