Meie koolis tähistati hantide varesepäeva
12.04.2018
Tallinna muusikapäevade raames väisas 11. aprillil Õismäe Gümnaasiumi handi rahvamuusik, helilooja ja käsitööõpetaja Leonid Langortov. Jamali Neenetsi autonoomse ringkonna keskusest Salehardist. Külalisega olid kaasas tema kaaslinlane neenets Pavel Lanovoi ja MTÜ Fenno-Ugria nõunik Jaak Prozes.

Handid tähistavad kevade saabumise päeva ehk varesepäeva 7. aprillil. Vares on nende mail kevadekuulutaja. Varesepäev on ühtlasi polaaröö lõppemise märgiks. Hantide uskumuse järgi on vares emade ja väikelaste kaitsja ning hantide esivanem, kuna varese „kar-kar“ olevat Obi tühjal kaldal inimese äratanud. Teise legendi järgi olnud vares kunagi valget värvi kodulind, kelle inimesed näljaajal laia maailma saatsid, kuid kes pärast raibete söömist määrdunu ja mustana koju naasis, sealt minema kihutati, kuid hantidele ikkagi pühaks linnuks jäi.

Varesepäev on hantidele suur püha: tehakse kingitusi, käiakse külas ja võetakse külalisi vastu, lauldakse, tantsitakse ja mängitakse osavusmänge. Šamanismi ajast pärineb traditsiooniline kahe põdra ohverdamine jumalatele. Toidupoolise hulgas sümboliseerivad barankad päikest, naisterahvast sümboliseerivale kasele seotakse värvilised lindid – neilt loodetakse kõigi soovide täitumist.

Üritusel osalenud 6.c ja 8.c klassi õpilased vaatasid varesepäeva teemalist filmi, kuulasid tähtpäeva kommete tutvustust ning külalise laulu ja pillimängu. Õpilastel oli võimalus ka endal taguda šamaanitrummi, mängida parmupilli, proovida osavusmänge ja heita lassot.

Jaan Õispuu,
arendusjuht